Conference on Economics of Livable Cities

conference-on-economics-of-livable-cities

Conference on Economics of Livable Cities

14.března 2016

CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha

 

Vážení kolegové,
CCEA – Centrum pro středoevropskou architekturu a CERGE-EI – Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy v Praze si Vás dovolují pozvat na konferenci „Economics of Livable Cities“.

Konference se bude konat 14. 3. 2106 v sídle CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1.

Konference je svým tématem u nás téměř průkopnická a věříme, že přednášky potvrzených význačných ekonomů (viz níže) pro vás budou podnětné – zaměřené například na produktivitu měst, kulturní vybavenost, bytovou politiku nebo městské sítě.

Pro registrované účastníky je konference zdarma. Nicméně kapacita je omezena, doporučujeme proto registraci včasnou (do 10. 3. 2016), a to vyplěním tohoto formuláře.
Těšíme se na shledání,
tým CCEA
::EN::

Dear colleagues,

We are pleased to invite you to a pioneering conference in urban economics titled „Economics of Livable Cities“. The conference will take place on 14 March, 2016, at CERGE-EI, Politických vězňů 7, Prague 1.

Distinguished European urban economists will present their latest findings in a wide range of areas, such as the productivity of cities, cultural amenities, housing supply, and urban networks.

Confirmed speakers include:

Please note that seats are limited. We recommend registering early (not later than 10 March, 2016) by filling out this short form.

Looking forward to seeing you at the conference,
CCEA team