Litomyšl – hlavní město současné české architektury

dsc_6618

Cílevědomé prosazování kvalitních staveb po roce 1990 vyneslo desetitisícovou Litomyšl na pozici hlavního města soudobé české architektury. Panuje obecná shoda, že mít zde svou realizaci je pro architekta věcí prestiže a jedná se o svého druhu uznání jeho schopností.
V Litomyšli, která jinak proslula svou renesancí (zámecký areál je od roku 1999 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO), máme možnost detailně sledovat i vývoj české architektury v uplynulém čtvrtstoletí. Samo město lze považovat za názornou učebnici. Prvotní iniciativa vizionářského starosty Miroslava Brýdla se stala organickou součástí politiky města. Zatímco v jiných městech většinou trvají podobné snahy jenom po dobu „jednoho starosty“, v Litomyšli přijal nastavený model za svůj jak Brýdlův nástupce Jan Janeček, tak Michal Kortyš i současný starosta Radomil Kašpar.
Pro zkoumání pojetí rozvoje architektonické identity historických míst v mezinárodním kontextu soudobé architektury nebylo toto místo tedy vybráno náhodou. Hlavní výsledky dosavadního zpracovávání tématu zachycuje výstava Litomyšl – hlavní město současné české architektury, která měla premiéru 30. 9. 2016 právě v tomto jedinečném místě, kde bylo téma poprvé představeno pracovníkům veřejné správy a samosprávy, pracovníkům z oblasti architektury a urbanismu, členům akademické obce, a také odborné i široké veřejnosti. V následujícím roce bude výstava putovní. Příležitost seznámit se s příkladem pojetí rozvoje architektonické identity historických míst v mezinárodním kontextu soudobé architektury dostanou tak zástupci měst, odborná i široká veřejnost, a také média na řadě míst České republiky.